30.05.2014
Głosów: 0

TEMAT DNIA: narkotyki & używki - CZĘŚĆ I

"Hera, koka, hasz, LSD" i wszystkie pokrewne - tym razem postanowiliśmy przybliżyć Wam temat substancji psychoaktywnych, zaczynając od tych najbardziej popularnych, jak uzależniająca nikotyna i nie do końca zbadane THC, a kończąc na harkorowym dragu z Rosji, rozkładającym ciało narkomana już w kilka minut po przyjęciu dawki. Oprócz nagrań, przedstawiających działanie substancji na ludziach, prezentujemy również binaurale i muzykę typu brain waves, która pozwoli Wam zrozumieć, jaki wpływ na umysł i ciało mają niektóre nielegalne związki chemiczne. Z uwagi na specyficzny charakter tch nagrań prosimy wziąć sobie do serca wypisane przy nich ostrzeżenia. UWAGA - wszystkie zamieszczone poniżej materiały mają charakter poglądowy. Nie próbujcie tego w domu i pamiętajcie, co mówił Pan Garrison z "South Parku" - "Drugs are bad, m'kay?"

1. ALKOHOL

"Wszystko jest dla ludzi, ale nie w każdych ilościach", jak mawia imprezowe porzekadło. Czy jednak osoba uzależniona potrafi kontolować ilość tego, co w siebie wlewa bądź co sobie wstrzykuje? Polska jest jednym z krajów Europy, w którym widać wyraźnie, że etanol potrafi niszczyć życie równie skutecznie, jak heroina czy uzależnienie od hazardu. Od wyżej wymienionym różni się głównie tym, że jest legalny, dostępny dla każdego powyżej 18-go roku życia i społecznie akceptowalny jako używka. Ku przestrodze prezentujemy wideo z udziałem osób, dla których picie stało się celem życia.2. MARIHUANA

Obok tego tematu nie można przejśc obojętnie (bez wzięcia buszka). A tak na poważnie - kontrowersje wokół używania marihuany mają aktualnie wyłącznie podłoże polityczne, ponieważ naukowcy i lekarze większości specjalizacji zgadzają się, że wpływ związków CBD i THC, zawartych w tej roślinie, jest zbawienny wpływ na ludzki organizm, głównie poprzez regenerację tkanek i sposób, w jaki THC przedłuża żywotność komórek. Marihuana poprawia apetyt, pozwala opanować agresję oraz znacznie zwiększa szanse na wyleczenie z nowotworu, z drugiej zaś strony rozleniwia, rozregulowuje działanie serotoniny i dopaminy oraz - to chyba najgorszy skutek uboczny - można iść za nią do więzienia. Poniżej typowe efekty, nieobce fanom Mary Jane. Oraz muzyka, dzięki której możecie poczuć się "zjarani" bez potrzeby łamania prawa. Słuchajcie, póki co legalne! :)

3. KROKODYL

Jedna z najbardziej śmiercionośnych substancji świata, która podbiła czarny rynek w Europie Wschodniej głównie z powodu niskiej ceny (gram można kupić za równowartość kilku złotych). W działaniu przypomina nieco heroinę, choć jedna dawka uzależnia na trwałe głównie z powodu tego, że ból rozkładających się komórek ciała jest nie do zagłuszenia przy pomocy leków i innych narkotyków. Amerykańscy naukowcy ochrzcili krokodyla "zombie-heroiną", ponieważ tworząca go dezomorfina w nieodwracalny sposób uszkadza DNA i sprawia, że uzależniony wydaje się nie mieć kontaktu z rzeczywistością. Rocznie krokodyl zabija kilkadziesiąt tysięcy osób w samej Rosji. Uwaga, filmiki, które publikujemy, są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych!

4. GRZYBKI HALUCYNOGENNE

Same w sobie nie stanowią narkotyku, zawierają jedynie substancję czynną - psylocybinę - która po dostaniu się do ludzkiego organizmu blokuje receptory "pilnujące" ilości i jakości bodźców, które przedostają się do naszej świadomości. Dlatego tuż po zażyciu grzybów, psylocyna, metabolit psylocybiny odpowiedzialny za halucynacje i ogół doznań psychicznych, zaczyna "mieszać w głowie" biorącemu. Efektem jest głównie zaburzenie perspektywy, wrażenie przebywania poza ciałem i życia pomimo ciała, możliwość przyjrzenie się sobie i swoim myślom z perspektywy osoby trzeciej oraz wypełniające człowieka szczęście, związane z nieskrępowanym przez wbudowane w ludzki mózg "ograniczniki" przepływem hormonu szczęścia. Jednym z efektów przyjmowania "magicznych grzybków" są trwałe zmiany w tym, jak używający ocenia świat zewnętrzny. Jako narkotyk szamański psylocybina służyła do kontaktowania się z duchami natury oraz wzmagała możliwości uzdrawiające szamana. W większych ilościach pozwalała również na kontaktowanie się z duszami zmarłych. W ilościach nierozsądnych - nawet osobiście. :) Poniżej prezentujemy kilka filmów, które przybliżają działanie psylocybiny cubensis.

5. LSD

LSD w działaniu przypomina psylocybinę, ponieważ oddziałuje na te same obszary mózgu osoby, która zdecydowała się na trip. Ale w przeciwieństwie do grzybów, których potencjał kierunkuje używającego raczej na obserwacje własnego wnętrza, LSD jest narkotykiem łączącym ze światem zewnętrznym i ukazującym działanie poszerzonej percepcji. Nazywany ulubionym narkotkiem naukowców i wynalazcówkwas lizergowy pomaga "odkryć na nowo" działanie wszystkich elementów ciała i zmysłów człowieka - "na kwasie" widzimy więcej, słyszymy więcej, czujemy więcej. Możliwa i częsta synestezja. Po wzięciu LSD możemy mieć wrażenie, że wypełnia nas miłość do całego świata, stąd też narkotyk ten był chętnie stosowany przez terapeutów pracujących z pacjentami posttraumatycznymi w latach 60-tych. LSD, nazywane również"biletem do kina", jest w całości metabolizowane przez organizm człowieka i wydalane wraz z potem i mozem w ciągu doby, maksymalnie 2 dni od momentu wzięcia. Jest narkotykiem skrajnie niebezpiecznym nie ze względu na to, jak działa, lecz ze względu na to, że z powodów prawnych jest zakazany w większości krajów świata. A niesłabnący popyt wymusza na dilerach "improwizacje" ze składem chemicznym tego, co sprzedają ludziom. Niestety, nie istnieje możliwość zaopatrzenia się w LSD legalnie drogą kupna. Chyba, że planujecie zostać naukowcami i osiąść na stałe w Szwajcarii, gdzie - do celów naukowych - możliwe jest syntetyzowanie LSD w warunakch laboratoryjnych.

6. HEROINA

Za Wikipedią: Po raz pierwszy została zsyntetyzowana w 1874. Wykazuje około 3–5 krotnie silniejsze działanie przeciwbólowe w przypadku podania dożylnego niż morfina, lecz krótsze.Heroina jest substancją silnie uzależniającą. Uzależnienie od heroiny określa się mianem heroinizmu. Nawet pierwsza dawka może prowadzić do pojawienia się uzależnienia psychicznego, czyli niemożliwej do opanowania chęci ponownego zażycia, u osób predysponowanych. Uzależnienie psychiczne potęguje się wraz ze stosowaniem kolejnych dawek heroiny, szybko dochodzi również do wytworzenia w organizmie uzależnienia fizjologicznego.

Heroina jest jednym z najszybciej działających narkotyków świata, pierwotnie zdobyła popularność głównie w środowiskach artystycznych w USApod koniec lat 60-tych, do Europy jako masowy narkotyk dotarła około 8 lat później. Heroina poraża układ nerwowy człowieka i "zabiera" mu możliwość odzuwania czegokolwiek, w zamian oferując doznania pozacielesne i urojenia, postępujące wraz z atakowaniem tkanki mózgowej przez związki papaweryny. Zniszczenia spowodowane przyjmowaniem heroiny mają charakter trwały i nieodwracalny.


Drunk Frebin