13.11.2013
Głosów: 0

Druga impreza DUB CENTER - POSŁUCHAJCIE MUZYKI!

Jah Love Soundsystem jak i projekt Syrenka zapraszają serdecznie na drugą edycję imprezy DUB CENTER.Na jednej imprezie będziecie mogli usłyszeć najlepsze selekcje od specjalnych gości, czyli ROOTS DEFENDER Sound Kolektyw z Lublina i FATTY FATTY z Warszawy. Cała impreza zostanie nagłośniona przez potężny soundsystem Jah Love. Możecie spodziewać się soczystego i głębokiego basu, który będzie trząsł budynkami dziewiętnastowiecznej rozlewni wódki Konseser do wczesnych godzin porannych.

JAH LOVE SOUNDSYSTEM przygotowali krótki tekst edukacyjny o początkach kultury soundsystemowej, którą starają się szerzyć nad Wisłą!


Pierwsze jamajskie soundsytemy zaczęły się pojawiać w latach 50 -tych, kiedy to bandy grające muzykę mento (gatunek wywodzący się z folkloru Jamajki oraz będący prekursorem stylu ska zaczęły się rozpadać lub emigrować do UK. Brak bandów grających na ulicach Kingstone doprowadził do powstania soundsystemów, które miały zapełnić lukę muzyczną. Na początku na soundsystemach grano głównie muzykę afroamerykańską, taką jak soul czy r&b, a sondy były rozstawiane na ulicach często w formie promocji i reklamy sklepów czy lokali, były również wynajmowane na przyjęcia. Oczywiście na tym się nie mogło skończyć. Rozwój soundsystemów się nie zatrzymywał, sondy robiły się coraz głośniejsze, większe, używano nowych technologpi (np. podział częstotliwości). W końcu ktoś złapał za mikrofon i tak w ekipach soundsystemowych zaczęli się pojawiać DJ'e - za pierwszego z nich uważa się Cound’a Machuki’ego. Profesjonalni DJ'e którzy swoimi rozmowami i toastingiem nadawali klimat ulicznym imprezom na wzór
amerykańskich speakerów radiowych stali się nieodłącznym elementem jamajskich występów. Jeśli interesują Was detale tej historii, koniecznie przeczytajcie artykuł Lipera z kolektywu Mystic Dubs: LINK. Polecamy również znajdujące się pod tekstem klasyczne numery, związane z nurtem rub a dub.

Peggy Brown